A zase ta spalovna

V pondělí se na veřejném slyšení v Senátu PČR bude řešit spalovna nebezpečných odpadů v Rybitví. A protože už je to fakt dlouholetý příběh, sepsala jsem vám základní body - co už se povedlo, o co se snažíme a co že se zítra bude vlastně na půdě Senátu PČR projednávat.

Odpor obyvatel Pardubic, Rybitví, Srnojed, Lázní Bohdaneč a dalších dotčených obcí proti znovuzprovoznění spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví trvá víc než 18 let. Za tu dobu se toho stalo opravdu hodně a chápu, že pro někoho může být už celé dění matoucí. Nicméně to je něco, co by nás mělo zajímat opravdu všechny, protože kdyby firma AVE se svým záměrem uspěla, ovlivní to životy úplně nás všech - a rozhodně ne v tom pozitivním smyslu.

Když jsem na podzim 2022 nastupovala na radnici, jednou z mých prvních větších akcí bylo veřejné projednávání záměru modernizace spalovny v Ideonu. Diskutovalo se dlouho do noci, zástupci firmy AVE představovali svůj záměr, proti kterému jsme se ohrazovali jak my, tak veřejnost. Nicméně tehdy ještě AVE nemělo od ministerstva životního prostředí kladné vyjádření EIA. To získalo o půl roku později. 

Co to vlastně je ta EIA = Environmental Impact Assessment = posuzování vlivů na životní prostředí. Tedy proces, který pomáhá zjistit, jak plánovaný projekt ovlivní přírodu, krajinu nebo zdraví lidí.

Tou dobou (v květnu 2023) už znovu běžela další petice proti spalovně v Rybitví, kterou jsme adresovali Senátu PČR. Nicméně poté, co AVE získalo souhlasné stanovisko EIA - a to po několika letech, během kterých je MŽP dokolečka odmítalo a oni tak měli neomezené možnosti svou dokumentaci upravovat - jsme petici ještě víc podpořili a přes léto se nám podařilo dosbírat zbylé podpisy a s více jak 10 000 podpisy jsme ji poslali do Senátu. 

Díky tak silnému mandátu od lidí se senátní výbor naší druhou peticí zabýval, byli jsme na několika jednáních, kulatých stolech, senátoři dokonce přijeli na návštěvu samotného areálu, aby na vlastní oči viděli, v jakém špatném stavu objekt je. V prosinci loňského roku jsme byli přímo na jednání schůze Senátu, na které jsem vystoupila s proslovem, ve kterém jsem senátorkám a senátorům vysvětlovala, proč je celý nápad na obnovení spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví špatný.

Proč je to vlastně špatný nápad?

1) MŽP nejspíš vydalo souhlasné stanovisko EIA na základně špatných podkladů - to by znamenalo, že by limity nebyly překročovány bezvýznamně, ale dvacettisíckrát víc, což je obrovská hodnota. Jedná se navíc o skupinu deseti látek, které vznikají při spalovacích procesech a jsou silně karcinogenní

2) Druhá největší spalovna v Česku by měla být zprovozněna v místě, kde je již dnes překračována úroveň rakovinotvorných látek.

3) Dopravní trasy spalovny, byť svozová oblast nebyla přesně specifikována, jsou dlouhé až 100 km, čímž zahrnují asi 40% území České republiky. I to ukazuje, jak je navrhovaná kapacita spalovny v Rybitví naddimenzována. Navíc byla příjezdová komunikace do areálu dvěma odbornými posudky označena za zcela nevyhovující.

4) Nejbližší rodinné domy se nachází pouze 300 metrů od spalovny. 

5) samotná firma AVE - zrovna v pátek (13. června 2025) navrhla policie obžalovat firmu AVE kvůli neodvedení poplatků ze skládek, přičemž měla podle kriminalistů vzniknout škoda téměř 4 miliardy korun! Jedná se o firmu, se kterou bylo vedeno přes 30 správních řízení za přestupky a porušování řádů a zákonů a bylo jí uloženo mnoho pokut v řádech milionů korun! Je to společnost, která poškozuje životní prostředí v Benátkách nad Jizerou nebo v Čáslavi a mohla by ho poškozovat i v Rybitví. Rozhodně tak nevěříme proklamacím o dokonalém provozu, který vznikne z 20 let chátrající ruiny.

Co se bude zítra řešit v Senátu?

Proběhne veřejné slyšení na téma „Legislativní změny vycházející ze zkušeností se záměrem spalovny Rybitví a obdobných záměrů, kdy proces posuzování vlivů na životní prostředí budí rozporuplné reakce“. 

V prvním bloku budou řečníci diskutovat o záměru spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví, dále se budou zabývat nastavením procesu EIA a dalších zákonných nástrojů a tématem třetího bloku bude monitoring provozů s možným dopadem na kvalitu ovzduší. (V současné době je například měření emisí rakovinotvorných látek je navíc prováděno jen 4x ročně v předem dohodnuté termíny).

O co se snažíme? 

Kromě toho, že chceme zabránit znovuzprovoznění spalovny nebezpečných odpadů, tak bychom chtěli, aby se v této oblasti změnila legislativa. V současné chvíli mají aktéři (v tomto případě firma AVE) možnost donekonečna žádat ministerstvo životního prostředí ve věci “zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.” Chceme iniciovat změnu zákona tak, aby tyto žádosti mohly být podávány maximálně třikrát.

stručná časová osa spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví

1994 - 1997 - uvedení do provozu
2001 - nové zákony o emisích, které spalovna v Rybitví následující rok překročila
2004
 leden - ukončení provozu -  spalovna byla odstavena kvůli neplnění emisních limitů a dalším problémům, mezi které patřil hluk a zápach.
2006 - kupuje areál společnost AVE CZ a snaží se získat potřebné povolení ke znovuzprovoznění spalovny
2006 - květen 2023 - společnost AVE se snaží získat kladné stanovisko EIA od MŽP, které jí dokumentaci opakovaně !! vrací k přepracování. V květnu 2023 AVE získává od MŽP souhlasné stanovisko EIA pro modernizaci spalovny nebezpečných odpadů.
Město Pardubice, Rybitví, Srnojedy, Lázně Bohdaneč tou dobou sbírají podpisy pro petici proti znovuobnovení provozu ve spalovně nebezpečných odpadů. Ty jsou nakonec dvě, první z roku 2010 vysbírá přes 50 000 podpisů. Ta druhá, z přelomu roku 2022 do roku 2023 získala přes 10 000 podpisů a řeší se na několika schůzích v Senátu PČR.
prosinec 2024schůze Senátu PČR, kde jsme prezentovali, proč je záměr špatně a senátoři na základě ssvých usnesení konstatovali, že je třeba se zabývat nejen samotnou spalovnou v Rybitví, ale hlavně se zaměřit na legislativní procesy a pokusit se změnit zákon o ochraně ovzduší i způsoby podávání žádostí o EIA či podobné dokumenty.